Preskočiť ponuku Operačný program Integrovaná infraštruktúra

AKTUALITY


Dňa 7. novembra  2023 sa v Bratislave uskutočnilo 16. riadne  zasadnutie Monitorovacieho výboru pre Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 (MV OPII).

Členovia MV OPII si vypočuli informácie o aktuálnom stave implementácie programu necelé dva mesiace pred koncom oprávneného obdobia z hľadiska realizácie projektov. Operačný program je nastavený na úplné vyčerpanie pridelenej alokácie 6 miliárd eur z európskych zdrojov. Ako na zasadnutí zdôraznila štátna tajomníčka ministerstva dopravy SR Denisa Žiláková, vedenie ministerstva dopravy robí maximum pre to, aby boli všetky zdroje investované na 100 percent. „Výsledkom, ktorý po nás ostane, sú nové diaľnice, zmodernizované železnice, lepšia verejná osobná doprava. Ale tiež internet v stovkách obcí, vynovené univerzity, rozvinutý výskum, inovácie a podporená podnikateľská sfére naprieč celým Slovenskom“, povedala štátna tajomníčka D. Žiláková.

Aj keď sú eurofondy pre mnohých ľudí niečo abstraktné, za posledných sedem rokov nám pomohli výrazne zlepšiť život na Slovensku. Prinášame vám prehľad najdôležitejších výsledkov v oblasti dopravy:

CESTY

 • 83 km novovybudovaných diaľnic. Odovzdali sme D1 Prešov západ – Prešov juh, D3 Svrčinovec – Skalité, Žilina Strážov – Žilina Brodno, Hričovské podhradie – Lietavská Lúčka, Čadca Bukov – Svrčinovec a PPP projekt D4.
 • Rozbehli sme výstavbu úsekov D1 Višňové a Hubová – Ivachnová, dokončené budú zo štátneho rozpočtu.
 • 12 km nových rýchlostných ciest. Dali sme do užívania prvú etapu severného obchvatu Prešova, časť obchvatu Košíc bude dofinancovaná z Programu Slovensko.
 • 300 km zmodernizovaných ciest I. triedy, do konca roka pribudne ďalších 100 km.
 • Otvorený obchvat Brezna a Plavnice.

ŽELEZNICE

 • 40 km zmodernizovaných tratí. Najdôležitejšou stavbou bol úsek medzi Púchovom a Považskou Teplou, pokračujeme železničným uzlom v Žiline. Do konca roka bude hotových ďalších 16 km tratí na južnom a západnom Slovensku.
 • 3 strediská údržby vlakov v Nových Zámkoch, Zvolene a Humennom
 • V Trebišove sme odovzdali TIOP, vo výstavbe sú ďalšie v Bratislave
 • 74 ucelených regionálnych vlakov, 52 vozňov a 5 nových ozubnicových elektrických jednotiek v Tatrách bude v prevádzke do konca roka.

 VEREJNÁ OSOBNÁ DOPRAVA

 • 82 nových vozidiel v Bratislave, Košiciach, Žiline a Prešove. Ďalších 50 nových trolejbusov (30 trolejbusov je už na dvore DPB a čakajú na vydanie technických preukazov) a 30 nových električiek pre Bratislavu bude do konca roka.
 • Zmodernizovaná je tzv. Karloveská radiála,  pokračujú práce na Vajnorskej radiále a buduje sa trať v Petržalke.
 • V Košiciach sa zmodernizovalo 8 km električkových tratí, modernizujú sa depá a zázemie pre MHD.
 • monitorovaci vybor_nov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monitorovaci vybor_BorikRiadiaci orgán Fotogaléria Hlavné oblasti Odkazy
Ministerstvo dopravy SR

Námestie slobody č. 6
P.O.BOX 100, 810 05 Bratislava
Telefón: 02 5949 4111

Vyhlásenie o prístupnosti

Fotogaléria

Operačný program Integrovaná infraštruktúra je spolufinancovaný z Európskych štrukturálnych a investičných fondov© 2017 MDV SR
Riadiaci orgán:
Ministerstvo dopravy SR
Námestie slobody č. 6, Bratislava